Yakın Gelecekte Bizi Bekleyen “Black Mirror” Teknolojileri

Black Mirror yaratıcısı ve yazarı Charlie Brooker, dizinin her bölümünde teknolojinin hayatlarımıza nasıl hükmettiğini anlatıyor. Aslında diziye bu adı koymasının toplumun karanlık yansıması ve cihazınızı kapattığınızda gördüğünüz yansımayla ilgisi var, siyah bir ayna. Black Mirror, bölümlerin işleyişine bağlı olarak yakın gelecekte ya da şimdiki zamanda alternatif bir gerçeklik kuruyor. Günümüz teknolojisine baktığımızda ise, bu gerçeklikler artık bizden çok da uzakta değil.

Black Mirror’un gerçekleşmekte olan gelecek teknolojisi tahminlerine hep birlikte göz atarken bir yandan da bu çarpıcı bölümleri hatırlayalım.

UYARI: Yazının devamı dizi hakkında spoiler içerebilir.

Fifteen Million Merits (S1, B2)
“Black Mirror” Sezon 1, Bölüm 2 “Fifteen Million Merits”

Bu bölümde insanların aslında pil görevi gördüğü bir dünyadan bahsediliyor. Bu kurgulanmış dünyada insanlar sürekli fiziksel aktivite ile enerji üreterek, bunun karşılığında hayatlarını sürdürebiliyorlardı.

Günümüz teknolojisi ile buna benzer olarak enerji üretmek artık mümkün. MIT, enerji kaynaklarımızı oluşturabileceğimiz giyilebilir bir elektrot yarattı. Ayrıca, Brezilya’daki bazı mahkumlar ceza sürelerinin azalması karşılığında, güç üniteleriyle entegre olan sabit bisikletleri kullanarak bölgedeki enerji arzını karşılamaya yardımcı oluyorlar.

The Entire History of You (S1, B3)
“Black Mirror” Sezon 1, Bölüm 3 “The Entire History of You”

İlginç bir teknolojinin ele alındığı bölümde insanlar başlarına gelen her şeyi, yaşadıkları anları kaydedebiliyor ve daha sonra istedikleri zamanda ve yerde, vücutlarına yerleştirilmiş olan çipler sayesinde izleyebiliyordu.

Şimdiki zamanda bu teknoloji de gerçek olmak üzere. Samsung, Sony ve Google gibi büyük BT kuruluşları, günlük yaşamdaki olayları yakalayarak kullanıcıların gerektiğinde bunları oynatmasına olanak sağlayan akıllı lensler üzerinde çalışıyor. Yani bundan yaklaşık 10 yıl sonra bu akıllı lensler günümüz dünyasındaki akıllı telefonların yerini alabilir.

Be Right Back (S2, B1)
“Black Mirror” Sezon 2, Bölüm 1 “Be Right Back”

Duygusal olduğu kadar ürpertici olan bu bölümde erkek arkadaşını kaybeden bir kadın durumu kabullenemiyor ve erkek arkadaşının fotoğraflarını, videolarını, çevrimiçi davranış geçmişini kullanarak tasarlanan sentetik bir alternatifini yaptırıyor.

Gerçek hayatta ise Humai adında bir şirketin insanların donmuş beyinlerini robotlara aktararak, ölümün ötesinde yaşamalarına izin verme gibi bir hedefi var. Ve şirket, bunun üzerinde uzun bir süredir çalışıyor. Bu teknolojinin örnekleri bununla sınırlı değil. Rus bir mühendis olan Eugenia Kuyda, ölen arkadaşı ile internet üzerinden yazışabilmek için Luka adlı bir uygulama geliştirdi. Sadece iOS kullanıcılarına aktif olan bu program sayesinde yapay zeka sürekli bir şeyler öğreniyor ve kendini geliştiriyor.

White Christmas (S2, B4)
“Black Mirror” Sezon 2, Bölüm 4 “White Christmas”

2014 yılı Noel özel bölümünde, karısı tarafından terk edilen bir adamın trajik hikayesi yer alıyordu. Kızının ve eşinin hayatından bloklanmış olan adam, onları tamamen belirsiz formlarda görüyor ve onlarla iletişim kuramıyordu.

Bu teknoloji tam olarak gerçekleşmiş olmasa da, sadece gelecekteki teknoloji tahminlerini açığa çıkarmakla kalmayan bu bölüm aynı zamanda gerçekliğimizde zaten tezahür etmiş bir şeyi vurguluyor. Hepimizin bildiği Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformları kullanıcılarına hesaplarından, profillerinden, fotoğraflarından bağlantılarını silme izni vererek bunu gerçek hayattaki bloklamaya benzer hale getiriyor. Böyle bir teknolojinin ileri bir tarihte gerçekleşeceği düşünülürse, siz hayatınızdan kimi bloklamak isterdiniz?

Nosedive (S3, B1)
“Black Mirror” Sezon 3, Bölüm 1 “Nosedive”

İnsanların sosyal etkileşimlerine göre birbirlerine 1’den 5’e kadar puan verdikleri ve sahip oldukları puanlara göre değerlendirildikleri bir dünyayı ele alan bu bölümde puanlama sistemine takıntılı olup kendi puanını arttırmaya çalışan bir kadının hikayesi anlatılıyor.

Bu teknolojinin gerçek hayattaki uyarlamasının Çin’de “Sosyal Kredi” adıyla yürürlüğe konulması planlanıyor. Çin Hükümeti, vatandaşlarının dijital kayıtlarını derliyor, ülke çapında kameralar kuruyor ve tüm vatandaşlarını derecelendirmek için bilgi toplamayı amaçlıyor. Bu sistem yürürlüğe girdiğinde ise vatandaşların puanları sosyal konumlarını ve günlük yaşamlarını etkileyecek.

Hated in the Nation (S3, B6)
“Black Mirror” Sezon 3 Bölüm 6 “Hated in the Nation”

İklim değişikliği nedeniyle arıların neslinin tükenmekte olduğu ve bu nedenle mekanik arı prototiplerinin geliştirildiği bu bölüm, aslında günümüz dünyasına da ışık tutuyor. Mekanik arıların asıl üretim amacı hükümetin kitle gözetim politikasıyla bağlantılıyken, linç kültürünün nasıl sonuçlar yaratabileceğine de değiniliyor.

Günümüzde bu teknolojinin örneği tekrar Çin’den. Çin yönetimi, dev nüfusu denetim altında tutmak için vatandaşlarının günlük yaşamını yakından takip ediyor. “Robot Kuşlar” adı verilen kuş görünümlü dronelar halkı izlemek için kullanılıyor. Diğer bir yandan, “Veri Madenciliği” uygulaması ile, güvenlik kasklarında gizlenmiş kablosuz sensörler kullanıcının beyin dalgalarını sürekli izliyor. Depresyon, endişe, vb. durumların analizi için de bu veriler yapay zeka algoritmalarını kullanan merkezi bir bilgisayara aktarılıyor.

7 thoughts on “Yakın Gelecekte Bizi Bekleyen “Black Mirror” Teknolojileri

 • 28 Kasım 2020 tarihinde, saat 18:11
  Permalink

  Dizi diziden güzel anlatılmış desem yeri 🤭

  Yanıtla
 • 28 Kasım 2020 tarihinde, saat 18:30
  Permalink

  Kendisi zaten yakından takip ettiğim bir yazar’dı yine farkını ortaya koydu
  Tebrikler

  Yanıtla
 • 28 Kasım 2020 tarihinde, saat 23:06
  Permalink

  Black mirror ne kadar ütopik gelse dahi gelecekte sınırların olmadığına inananlardanım. Başarılı bir çalışma. Savınıza katılıyorum.

  Yanıtla
  • 29 Kasım 2020 tarihinde, saat 08:11
   Permalink

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim:)

   Yanıtla
 • 30 Kasım 2020 tarihinde, saat 10:11
  Permalink

  Çok başarılı olmuş.. bakış açımı değiştirdi. Tebrikler!

  Yanıtla
  • 30 Kasım 2020 tarihinde, saat 10:15
   Permalink

   Teşekkür ederim 🥰

   Yanıtla
 • 30 Kasım 2020 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  Gerçekten çok beğendim çok güzel anlatmışsınız 🌸

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir